Chusta dla niemowlaka. Jaką wybrać?

wrzesień 30, 2015 6:34 pm Opublikowany przez Dodaj komentarz

Chusty do noszenia dzieci to element dziecięcej wyprawki stający się coraz częściej atrakcyjną alternatywą dla nieporęcznego wózka, którego ściąganie z piątego piętra lub wpychanie do sklepu nierzadko odwleka nas od planu spędzania czasu z maluchem na powietrzu. Te czysto pragmatyczne powody są jednak tylko dodatkiem do dobroczynnego wpływu bycia blisko rodzica i dziecka oraz możliwości obserwowania przez nie otoczenia z perspektywy dorosłego.

Jak zatem wybrać chustę, by była dla naszej pociechy bezpieczna i stała się źródłem samych korzyści?

2Wybór wydaje się być pozornie prosty, gdyż na pierwszy rzut oka odróżnia je od siebie jedynie kolor materiału. Jak jest naprawdę?

W sklepach znajdziesz:

-chusty tkane wiązane (zwane długimi)
-chusty kółkowe
-chusty elastyczne

Uważaj na producentów

Chusta do noszenia dziecka, będąca jednolitym kawałkiem materiału zdaje się być łatwa do uszycia w warunkach chałupniczych, jednak podejrzanie niska cena chusty lub brak metki powinny wzbudzić nasze podejrzenia podczas zakupów. Aby chusta była bezpieczna, musi bowiem pochodzić ze sprawdzonego źródła, którego gwarantem są renomowane polskie marki takie jak Little Frog, Natibaby czy Lenny Lamb. Dla osób ceniących sobie najwyższą jakość i wygodę idealne będą chusty niemieckiej firmy Storchenwiege.

Wszystko to za sprawą używanego przez nich odpowiedniego rodzaju materiału, który nierzadko jest śliniony i gryziony przez malucha. Musi on być zatem wolny od toksycznych barwników. Tkanina powinna również spełniać najwyższe normy i posiadać certyfikat Oeko-Tex standard 100. Komfort noszonego i noszącego zagwarantuje jedynie najlepszy surowiec, dlatego wybieraj chusty uszyte z czystej bawełny, a także te z domieszką konopi, bambusa, lnu i jedwabiu.

Chusta tkana

1.Chusta tkana

Ten rodzaj chusty jest jednym z najchętniej wybieranych i rekomendowanych przez specjalistów. Koniecznie musi być ona utkana specjalnym splotem skośno-krzyżowym. Przez rodziców jest jednak czasem unikana z obawy przed jej samodzielnym wiązaniem. Tymczasem to nic trudnego! Dokładnie przerobiona instrukcja szybko pozwoli nam dojść do wprawy.

Pamiętaj, że dobrze zawiązana chusta tkana nie wymaga trzymania dziecka podczas poruszania się i nie obciąża Twojego kręgosłupa. Ty z kolei powinnaś mieć w niej możliwość pocałowania maleństwa w czoło, przy czym nie powinno ono znajdować się poniżej linii Twoich bioder.

Odpowiednie wiązanie

Wiązanie chusty jest najważniejszym momentem, od którego zależy czy dziecko będzie w niej bezpiecznie podtrzymywane. Pamiętaj, aby nóżki w chuście nie były zbyt szeroko rozstawione, ponadto dobre wiązanie gwarantuje nam odpowiednio (nie za luźne) dociągnięta chusta.

Oto kilka popularnych rodzajów wiązań:

Typ kangurek sprawdzi się szczególnie dla noworodków, gdyż jest on bezpieczny dla ich niewykształconego jeszcze kręgosłupa oraz bioderek, a główkę maluszka podtrzyma górna krawędź chusty. Nóżki w tym wariancie powinny być ugięte w pozycję zgięciowo-odwiedzeniową.

Kieszonka również jest odpowiednim wariantem wiązania. Ważne jest, aby dobrze naciągnąć materiał i opatulić nim całe ciało maleństwa nie zapominając o chwiejnej główce. Dopóki dziecko samodzielnie nie siedzi, rączki powinny być schowane wewnątrz chusty.

Wariant kołyski przypomina pozycję malca podczas karmienia piersią, jednak nie jest polecany ze względu  na potrzebę ciągłego kontrolowania oddechu dziecka. Ponadto maluszki nie przepadają za tym wiązaniem, ponieważ nic z niego nie widzą.

Plecak prosty to najlepsza opcja dla dzieci ciekawych świata, gdyż niesione na plecach będą swobodnie mogły podziwiać otoczenie. Wiązanie to jest zarazem idealne dla aktywnych mam, które lubią mieć z przodu przestrzeń.

Największy komfort i pewność prawidłowego wiązania chusty da nam jednak spotkanie z Doradcą Noszenia w Chuście. Jest ich w Polsce coraz więcej, więc z pewnością znajdziesz odpowiednią osobę w swojej okolicy, np. tutaj. Pomocne okażą się także filmy instruktażowe dostępne w internecie.

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna

2. Chusta kółkowa

Warto wybrać tę chustę, kiedy dziecko nosimy na krótkie dystanse, lub mamy potrzebę aby często wyjmować malucha z chusty, gdyż po pewnym czasie (1-1,5h) noszenie w chuście kółkowej powoduje lekkie odrętwienie ręki, która jest obciążona samą chustą. Jednocześnie chusta kółkowa nie sprawia wiele kłopotów w związku z wiązaniem i umieszczaniem w niej malucha. Można nosić w niej dzieci już od urodzenia, ponieważ krawędź przy szyi bezpiecznie podtrzymuje główkę. Zaletą chusty jest nie wypychanie biodra, jak ma to miejsce w przypadku noszenia dzieci „na biodrze” bez chusty.

3. Chusta elastyczna

W tym przypadku istnieje obawa, że elastyczny materiał nie będzie podtrzymywał  ciała maleństwa. Dlatego też lepiej zrezygnować z tego wariantu w przypadku noworodków na rzecz chusty wiązanej. Niewątpliwie jednak zaletą chusty elastycznej jest jej łatwość w umieszczaniu i wyjmowaniu z niej dziecka.

Najlepszym wariantem będzie w przypadku chusty elastycznej noszenie dziecka buzią do piersi, gdyż inne pozycje mogą obciążać kręgosłup noszącego, a przede wszystkim nie są fizjologiczną pozycją dla dziecka.

Bezpieczeństwo gwarantowane

Możesz być pewna, że każda z chust rekomendowanych producentów spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, które przełożą się na rozwój Twojego dziecka. Wystarczy tylko, że wybierzesz chustę adekwatną do wieku dziecka i uwzględnisz jedną z polecanych pozycji. Jeśli ciągle się wahasz, wiedz, że tylko kilka prób wystarczy, aby odpowiednio zawiązać tkaną chustę, by maluch mógł podziwiać świat razem z Tobą!

Tagi: , , , , ,

Kategorie:

Autorem postu jest Agata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *